See accepta on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "verb form"
},
"expansion": "accepta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "81 19",
"kind": "other",
"name": "Catalan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "61 8 4 2 8 6 6 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "76 5 3 1 5 3 3 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "acceptar"
}
],
"glosses": [
"inflection of acceptar:",
"third-person singular present indicative"
],
"id": "en-accepta-ca-verb-1TmQc~hK",
"links": [
[
"acceptar",
"acceptar#Catalan"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "acceptar"
}
],
"glosses": [
"inflection of acceptar:",
"second-person singular imperative"
],
"id": "en-accepta-ca-verb-JhU8M-YP",
"links": [
[
"acceptar",
"acceptar#Catalan"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"word": "accepta"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "verb form"
},
"expansion": "accepta",
"name": "head"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "French entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "accepter"
}
],
"glosses": [
"third-person singular past historic of accepter"
],
"id": "en-accepta-fr-verb-MRz0UTsl",
"links": [
[
"accepter",
"accepter#French"
]
],
"tags": [
"form-of",
"historic",
"past",
"singular",
"third-person"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "LL-Q150 (fra)-Pamputt-accepta.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/c/cd/LL-Q150_%28fra%29-Pamputt-accepta.wav/LL-Q150_%28fra%29-Pamputt-accepta.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/c/cd/LL-Q150_%28fra%29-Pamputt-accepta.wav/LL-Q150_%28fra%29-Pamputt-accepta.wav.ogg"
}
],
"word": "accepta"
}
{
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "acceptae",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "la-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "accepta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptae",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptae",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptārum",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptae",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptīs",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptam",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptās",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptā",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptīs",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "accepta",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "acceptae",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "accepta<1>"
},
"expansion": "accepta f (genitive acceptae); first declension",
"name": "la-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "accepta<1>"
},
"name": "la-ndecl"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "61 39",
"kind": "other",
"name": "Latin feminine nouns in the first declension",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a portion of land granted by the state"
],
"id": "en-accepta-la-noun-eJChlGsQ",
"links": [
[
"portion",
"portion"
],
[
"land",
"land"
],
[
"granted",
"granted"
],
[
"state",
"state"
]
],
"tags": [
"declension-1",
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[akˈkɛp.ta]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[atˈt͡ʃɛp.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "accepta"
}
{
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "acceptā",
"tags": [
"canonical",
"feminine"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"g": "f",
"head": "acceptā"
},
"expansion": "acceptā f",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Forms linking to themselves",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "7 16 25 13 17 22",
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "accepta"
}
],
"glosses": [
"ablative singular of accepta"
],
"id": "en-accepta-la-noun-9LYBRlOO",
"links": [
[
"accepta",
"accepta#Latin"
]
],
"tags": [
"ablative",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[akˈkɛp.ta]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[atˈt͡ʃɛp.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
},
{
"ipa": "[akˈkɛp.taː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[atˈt͡ʃɛp.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "accepta"
}
{
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "acceptā",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "verb form",
"head": "acceptā"
},
"expansion": "acceptā",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "7 16 25 13 17 22",
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "acceptō"
}
],
"glosses": [
"second-person singular present active imperative of acceptō"
],
"id": "en-accepta-la-verb-tXt4DE6M",
"links": [
[
"acceptō",
"accepto#Latin"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"word": "accepta"
}
{
"etymology_number": 3,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "participle form"
},
"expansion": "accepta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "7 16 25 13 17 22",
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "acceptus"
}
],
"glosses": [
"inflection of acceptus:",
"nominative feminine singular"
],
"id": "en-accepta-la-verb-bPi6~H7g",
"links": [
[
"acceptus",
"acceptus#Latin"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"nominative",
"participle",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "7 16 25 13 17 22",
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "acceptus"
}
],
"glosses": [
"inflection of acceptus:",
"nominative/accusative/vocative neuter plural"
],
"id": "en-accepta-la-verb-MrVX1ipi",
"links": [
[
"acceptus",
"acceptus#Latin"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"neuter",
"nominative",
"participle",
"plural",
"vocative"
]
}
],
"word": "accepta"
}
{
"etymology_number": 3,
"forms": [
{
"form": "acceptā",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "participle form",
"head": "acceptā"
},
"expansion": "acceptā",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "7 16 25 13 17 22",
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "acceptus"
}
],
"glosses": [
"ablative/vocative feminine singular of acceptus"
],
"id": "en-accepta-la-verb-NoW2g5RM",
"links": [
[
"acceptus",
"acceptus#Latin"
]
],
"tags": [
"ablative",
"feminine",
"form-of",
"participle",
"singular",
"vocative"
]
}
],
"word": "accepta"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "fr",
"3": "accepter"
},
"expansion": "Borrowed from French accepter",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "la",
"3": "acceptare"
},
"expansion": "Latin acceptare",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from French accepter, Latin acceptare.",
"forms": [
{
"form": "a accepta 1st conjugation",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "acceptă",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptat",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "conjugation-1",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ro-conj-a",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "a accepta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "acceptând",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "acceptat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "accept",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "accepți",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptă",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptăm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "acceptați",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "acceptă",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "accepta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptați",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "acceptau",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptași",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptă",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptarăm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptarăți",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "acceptară",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptasem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptaseși",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptaserăm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptaserăți",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "acceptaseră",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "să accept",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "să accepți",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "să accepte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "să acceptăm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "să acceptați",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "să accepte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptă",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptați",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nu accepta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nu acceptați",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "acceptă",
"2": "acceptat"
},
"expansion": "a accepta (third-person singular present acceptă, past participle acceptat) 1st conjugation",
"name": "ro-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ac",
"cep",
"ta"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "accept",
"2s": "accepți"
},
"name": "ro-conj-a"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Romanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Romanian verbs in 1st conjugation",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Romanian verbs with subjunctive not given",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
11
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
13
]
],
"english": "I've accepted my fate.",
"text": "Am acceptat destinul meu.",
"translation": "I've accepted my fate.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to accept"
],
"id": "en-accepta-ro-verb-MO--w0UJ",
"links": [
[
"accept",
"accept"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ak.t͡ʃepˈta/"
},
{
"audio": "LL-Q7913 (ron)-Andreea Teodoraa-accepta.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/21/LL-Q7913_%28ron%29-Andreea_Teodoraa-accepta.wav/LL-Q7913_%28ron%29-Andreea_Teodoraa-accepta.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/21/LL-Q7913_%28ron%29-Andreea_Teodoraa-accepta.wav/LL-Q7913_%28ron%29-Andreea_Teodoraa-accepta.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-a"
}
],
"word": "accepta"
}
{
"categories": [
"Catalan entries with incorrect language header",
"Catalan non-lemma forms",
"Catalan verb forms",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "verb form"
},
"expansion": "accepta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "acceptar"
}
],
"glosses": [
"inflection of acceptar:",
"third-person singular present indicative"
],
"links": [
[
"acceptar",
"acceptar#Catalan"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "acceptar"
}
],
"glosses": [
"inflection of acceptar:",
"second-person singular imperative"
],
"links": [
[
"acceptar",
"acceptar#Catalan"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"word": "accepta"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "verb form"
},
"expansion": "accepta",
"name": "head"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"French entries with incorrect language header",
"French non-lemma forms",
"French verb forms",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "accepter"
}
],
"glosses": [
"third-person singular past historic of accepter"
],
"links": [
[
"accepter",
"accepter#French"
]
],
"tags": [
"form-of",
"historic",
"past",
"singular",
"third-person"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "LL-Q150 (fra)-Pamputt-accepta.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/c/cd/LL-Q150_%28fra%29-Pamputt-accepta.wav/LL-Q150_%28fra%29-Pamputt-accepta.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/c/cd/LL-Q150_%28fra%29-Pamputt-accepta.wav/LL-Q150_%28fra%29-Pamputt-accepta.wav.ogg"
}
],
"word": "accepta"
}
{
"categories": [
"Latin 3-syllable words",
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin feminine nouns",
"Latin feminine nouns in the first declension",
"Latin first declension nouns",
"Latin lemmas",
"Latin non-lemma forms",
"Latin nouns",
"Latin participle forms",
"Latin terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "acceptae",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "la-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "accepta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptae",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptae",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptārum",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptae",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptīs",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptam",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptās",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptā",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptīs",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "accepta",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "acceptae",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "accepta<1>"
},
"expansion": "accepta f (genitive acceptae); first declension",
"name": "la-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "accepta<1>"
},
"name": "la-ndecl"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"a portion of land granted by the state"
],
"links": [
[
"portion",
"portion"
],
[
"land",
"land"
],
[
"granted",
"granted"
],
[
"state",
"state"
]
],
"tags": [
"declension-1",
"feminine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[akˈkɛp.ta]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[atˈt͡ʃɛp.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "accepta"
}
{
"categories": [
"Latin 3-syllable words",
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin feminine nouns",
"Latin feminine nouns in the first declension",
"Latin first declension nouns",
"Latin lemmas",
"Latin non-lemma forms",
"Latin noun forms",
"Latin nouns",
"Latin participle forms",
"Latin terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "acceptā",
"tags": [
"canonical",
"feminine"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"g": "f",
"head": "acceptā"
},
"expansion": "acceptā f",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Forms linking to themselves"
],
"form_of": [
{
"word": "accepta"
}
],
"glosses": [
"ablative singular of accepta"
],
"links": [
[
"accepta",
"accepta#Latin"
]
],
"tags": [
"ablative",
"form-of",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[akˈkɛp.ta]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[atˈt͡ʃɛp.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
},
{
"ipa": "[akˈkɛp.taː]",
"tags": [
"Classical-Latin"
]
},
{
"ipa": "[atˈt͡ʃɛp.ta]",
"note": "modern Italianate Ecclesiastical"
}
],
"word": "accepta"
}
{
"categories": [
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin participle forms",
"Latin verb forms",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "acceptā",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "verb form",
"head": "acceptā"
},
"expansion": "acceptā",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "acceptō"
}
],
"glosses": [
"second-person singular present active imperative of acceptō"
],
"links": [
[
"acceptō",
"accepto#Latin"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"word": "accepta"
}
{
"categories": [
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin participle forms",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 3,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "participle form"
},
"expansion": "accepta",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "acceptus"
}
],
"glosses": [
"inflection of acceptus:",
"nominative feminine singular"
],
"links": [
[
"acceptus",
"acceptus#Latin"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"nominative",
"participle",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "acceptus"
}
],
"glosses": [
"inflection of acceptus:",
"nominative/accusative/vocative neuter plural"
],
"links": [
[
"acceptus",
"acceptus#Latin"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"neuter",
"nominative",
"participle",
"plural",
"vocative"
]
}
],
"word": "accepta"
}
{
"categories": [
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin participle forms",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 3,
"forms": [
{
"form": "acceptā",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "participle form",
"head": "acceptā"
},
"expansion": "acceptā",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "acceptus"
}
],
"glosses": [
"ablative/vocative feminine singular of acceptus"
],
"links": [
[
"acceptus",
"acceptus#Latin"
]
],
"tags": [
"ablative",
"feminine",
"form-of",
"participle",
"singular",
"vocative"
]
}
],
"word": "accepta"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "fr",
"3": "accepter"
},
"expansion": "Borrowed from French accepter",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "la",
"3": "acceptare"
},
"expansion": "Latin acceptare",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from French accepter, Latin acceptare.",
"forms": [
{
"form": "a accepta 1st conjugation",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "acceptă",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptat",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "conjugation-1",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ro-conj-a",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "a accepta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "acceptând",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "acceptat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "accept",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "accepți",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptă",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptăm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "acceptați",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "acceptă",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "accepta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptați",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "acceptau",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptași",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptă",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptarăm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptarăți",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "acceptară",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptasem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptaseși",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptase",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptaserăm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "acceptaserăți",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "acceptaseră",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "să accept",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "să accepți",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "să accepte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "să acceptăm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "să acceptați",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "să accepte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "acceptă",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "acceptați",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nu accepta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nu acceptați",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "acceptă",
"2": "acceptat"
},
"expansion": "a accepta (third-person singular present acceptă, past participle acceptat) 1st conjugation",
"name": "ro-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"ac",
"cep",
"ta"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "accept",
"2s": "accepți"
},
"name": "ro-conj-a"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Romanian/a",
"Rhymes:Romanian/a/3 syllables",
"Romanian entries with incorrect language header",
"Romanian lemmas",
"Romanian terms borrowed from French",
"Romanian terms borrowed from Latin",
"Romanian terms derived from French",
"Romanian terms derived from Latin",
"Romanian terms with usage examples",
"Romanian verbs",
"Romanian verbs in 1st conjugation",
"Romanian verbs with subjunctive not given"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
11
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
13
]
],
"english": "I've accepted my fate.",
"text": "Am acceptat destinul meu.",
"translation": "I've accepted my fate.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to accept"
],
"links": [
[
"accept",
"accept"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ak.t͡ʃepˈta/"
},
{
"audio": "LL-Q7913 (ron)-Andreea Teodoraa-accepta.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/21/LL-Q7913_%28ron%29-Andreea_Teodoraa-accepta.wav/LL-Q7913_%28ron%29-Andreea_Teodoraa-accepta.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/21/LL-Q7913_%28ron%29-Andreea_Teodoraa-accepta.wav/LL-Q7913_%28ron%29-Andreea_Teodoraa-accepta.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-a"
}
],
"word": "accepta"
}
Download raw JSONL data for accepta meaning in All languages combined (13.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.